Pszichológus vagy coach: hogyan döntheted el, melyikre van szükség?

Tudásmánia

Mégis mi alapján lehet eldönteni, hogy melyik szakember, pszichológus vagy coach támogatására van inkább szükség?

Pszichológus vagy coach: hogyan döntheted el, melyikre van szükség? 1

Pszichológus vagy coach: hogyan döntheted el, melyikre van szükség?

Vannak olyan esetek, ahol mindkét szakember hasznos lehet. De mégis mi alapján lehet eldönteni, hogy melyik szakember, pszichológus vagy coach támogatására van inkább szükség? Mi a különbség a kettő között?

A pszichológus vagy a coach kiválasztása attól függ, hogy milyen jellegű problémáid vannak, vagy éppen milyen célok foglalkoztatnak. Mindkét szakember támogatást és iránymutatást tud nyújtani, de különböző módon közelítik meg a segítségnyújtást. A pszichológus olyan szakember, aki érzelmi, mentális problémák megoldásában segíti a kliensét. A coach pedig inkább a személyes célok, karrier célok, vagy vezetői célok kitűzésében és elérésében segíti az ügyfelét.

Pszichológusra akkor van szükség, ha

Mentális problémákkal vagy önismereti kihívásokkal küzdesz, például szorongással, korábbi traumával, amit nem tudtál feldolgozni. A szakképzett pszichológus képes különböző mentális állapotok diagnosztizálására és értékelésére pszichológiai tesztek és interjúk alapján.

A pszichológiai tanácsadás során a szakember beazonosítja a hátráltató viselkedési mintákat, és terápiás technikákat alkalmaz a problémák mélyreható megértésére és kezelésére, mint például kognitív viselkedésterápia (CBT). Az üléseken gyakoroltatja  a klienssel a problémamegoldás eszközeit, vagy akár a relaxációs technikákat.

A pszichológus hathatós segítséget nyújt korábbi trauma, vagy más múltbeli problémák feldolgozásában. Ha olyan múltbeli eseményeket vagy traumákat szeretnél feldolgozni, amelyek befolyásolják a jelenlegi életedet, a pszichológus a megfelelő választás.

Coachra akkor van szükség, ha

Megakadtál személyes vagy szakmai életedben, problémáid vannak a célok kitűzésével, elérésével. A coachok segítenek a reális célok meghatározásában, személyes és szakmai fejlődésed előmozdításában, valamint a célok eléréséhez szükséges cselekvési tervek kidolgozásában.

Ha karrierrel, vezetői készségekkel, életvezetési döntésekkel vagy hatékonyságnöveléssel kapcsolatos kérdéseid vannak, egy karrier coach vagy vezetői tanácsadó lehet a megfelelő választás.

Fentiekből következik, hogy a pszichológusokkal szemben a coachok kevésbé foglalkoznak a múltbeli eseményekkel, inkább a jelenlegi helyzetre és a jövőbeli célokra összpontosítanak.

A coach gyakorlati, akcióorientált és konkrét eszközökkel segíti a klienst a fejlődésedben és a célok elérésében. Nem mondja meg, hogy mi a helyes következő lépés, nem erőltet semmit a kliensre, ehelyett abban fogja támogatni, hogy a saját válaszait találja meg kérdéseire.

Fontos különbség, hogy a coaching folyamat nem terápiás foglalkozás. A coach dolga a helyzet és a cselekvési lehetőségek pontos felmérése, amíg pszichés problémával szakemberrel történő pszichológiai tanácsadásra van szükség.

Előfordulhat olyan helyzet is, hogy mindkét szakember tud segíteni. Míg a pszichológus segít a mentális problémák kezelésében, addig a coach a személyes vagy karrierbeli fejlődésben. Mindig az egyéni igények és célok alapján érdemes választani.

Hogyan döntsd el és hogyan válassz szakembert?

1. Gondold át alaposan, milyen jellegű támogatásra van szükséged. Érzelmi, mentális problémák megoldása, vagy inkább személyes, karrierbeli célok elérése a célod?

2. Ha úgy érzed megvan, amit szeretnél megoldani, érdemes beszélni mind pszichológussal mind coach-al, hogy megértsd, valóban az ő asztaluk-e a problémád illetve azt, hogy hogyan közelítenék meg a helyzetedet, hogyan tudnak neked segíteni.

3. Kérj ajánlásokat, referenciát barátoktól, ismerősöktől így könnyebben találsz megbízható és hathatós segítséget nyújtó pszichológust vagy coach-ot.

Ha tetszett a cikk, kérlek oszd meg másokkal is!

Következő cikk

Hiller: TikTok Marketing KKV-knak

A TikTok dinamikus platformmá vált, amely hatalmas lehetőségeket kínál a KKV-k számára a célközönségük eléréséhez.
Hiller: TikTok Marketing KKV-knak

Ezeket olvastad már?