Glettelés: Hogyan kell glettelni?
Ebben a cikkben elmagyarázzuk, hogy mi az a glettelés, milyen eszközökre lesz szükséged és azt is, hogy hogyan kell otthon szakember segítsége nélkül glettelni úgy, hogy a végeredmény se okozzon csalódást.
Mi az a glettelés?
Kezdésnek rakjuk tisztába a glettelés fogalmát: mielőtt neki fognánk a festésnek, fontos, hogy a lefestendő falfelületet rendbe hozzuk, azaz kijavítsuk az esetleges hibákat, eltűntessük a repedéseket, simává tegyük a falat. Ezt a folyamatot hívjuk glettelésnek.
Milyen eszközökre van szükség a gletteléshez?
Lentebb olvashatod azoknak az eszközöknek a listáját, amelyek elengedhetetlenek a gletteléshez.
- takarófólia
- glett
- vödör
- víz
- spakli
- glettvas
- csiszoló
A glettelés menete, lépései
1. lépés: Kipakolás.
Amit tudsz azt vidd ki a szobából, amit nem, mert túl nagy, azt húzd be a szoba közepére és fedd le a takarófóliával. Azért fontos kivinni, illetve lefedni a tárgyakat, mert a glettelés nem egy tiszta eljárás, így a bútorok koszosak, porosak, piszkosak lesznek, ha nem védjük meg őket.
2. lépés: Tapéta leszedése. (ha van)
Ez a lépés opcionális, de ha a falon tapéta volt, akkor azt értelemszerűen el kell távolítanunk a glettelés és festés előtt. A tapéta leszedéséhez be kell vizeznünk a falat, majd várni egy kicsit és a spakli segítségével lekaparni a tapétát. Ha sikerrel jártunk, akkor várjuk meg míg megszárad a fal.
3. lépés: Glett kikeverése.
Először nézd meg a vásárolt gletthez tartozó útmutatóban a keverési arányokat, illetve azt, hogy az adott falfelülethez mennyi glett szükséges. Majd keverd a vízbe a glettet. Fontos, hogy a vízbe kerüljön a glett, ne fordítva. Miután a glettet a vízbe öntötted, várj egy picit (pár percet), majd keverd össze a két anyagot. A végső állaga vajszerű lesz, innen tudhatod, hogy jó.
4. lépés: Glettelés.
A glettvasra helyezzünk egy kicsit az elkészített glettből, majd a spakli segítségével kenjük fel a javítandó falfelületre. Simító mozdulatokkal oszlassuk el egyenletesen a glettet a falon.
Ha túl nagy egy repedés, akkor használjunk üvegszövethálót, amelyet ugyanúgy le kell glettelnünk.
5. lépés: Száradás
Ha a legtökéletesebb eredményre hajtasz, akkor hagyd száradni a glettet 24 órán keresztül, ha megelégszel a kevésbé tökéletes módszerrel, akkor 4-8 óra száradási idő is megfelelő.
6. lépés: Csiszolás.
Ha lejárt a száradási idő, akkor fogj egy csiszolásra alkalmas eszközt, például egy kézi csiszolót és csiszold simává, egyenletessé a falat. Ha valahol úgy látod, hogy nem egyenletes vagy hepehupás a glettelés, akkor csiszolt simává.
7. lépés: Tisztítás.
Mivel a csiszolás nagyon sok porral jár, így a csiszolás befejzte után érdemes megtisztítani a falat, hogy ne legyen poros.
8. lépés: Várakozás.
Ha nem vártunk 24 órát, hogy teljes mértékben megszáradjon a glett, akkor érdemes a csiszolás után még várnunk 12-24 órát, hogy tényleg teljesmértékben megtudjon száradni a glett a falon.
Ha türelmesek voltunk és vártunk 24 órát, akkor végeztünk a gletteléssel, jöhet az alapozás, majd a festés.
Videók a glettelésről
Alább beágyazunk pár videót a gletteléshez, hogy ha valaki vizuális típus lenne, vagy nem lenne elegendő számára a leírt tartalom, akkor ezekkel a glettelésről szóló videókkal még mélyebbre áshatja magát a témában.