Messenger visszavont üzenetek megtekintése: Mi lehetséges és mi nem?
Napjainkban a Messenger az egyik legnépszerűbb üzenetküldő platform, amelyen naponta emberek milliói kommunikálnak egymással. A gyors üzenetváltások során néha előfordul, hogy meggondoljuk magunkat, és szeretnénk visszavonni egy már elküldött üzenetet. A Messenger erre is kínál lehetőséget, de a visszavonás mikéntje és az, hogy a másik fél látja-e az üzenetet, gyakran felvet kérdéseket. Ebben a cikkben alaposan körbejárjuk a Messenger visszavont üzeneteinek világát, bemutatva a különböző visszavonási lehetőségeket és azt, hogy mi lehetséges a megtekintéssel kapcsolatban. Fedezzük fel együtt, hogy mire számíthatunk, ha egy visszavont üzenettel találkozunk!
Meg lehet nézni a visszavont üzenetet?
A Messengerben kétféle módon vonhatunk vissza egy üzenetet, és ezek alapvetően meghatározzák azt, hogy a másik fél látja-e még az üzenetet. Fontos különbséget tennünk a két eset között. Az egyik lehetőség, hogy az üzenetet mindkét fél számára visszavonjuk, a másik pedig, hogy az üzenetet csak magunknál vonjuk vissza.
1. Visszavonás mindkét fél számára (Eltávolítás mindenkinek)
Ez a lehetőség akkor válik elérhetővé, ha a küldéstől számítva még nem telt el túl sok idő (általában pár perc, de ez változhat). Ha ezt választjuk, akkor az üzenet nem csak a mi felületünkről, hanem a címzett üzenetfolyamából is eltűnik. Az üzenet helyén egy „Ezt az üzenetet visszavontad” felirat jelenik meg mindkét félnél.
Ebben az esetben a címzett semmilyen módon nem fogja látni az üzenet tartalmát, legfeljebb a visszavonás tényét a fenti felirat által. Nincs trükk vagy „kiskapu”, amivel az így visszavont üzenet tartalma megtekinthető lenne. A Messenger rendszere ugyanis valóban törli a tartalmat mindkét fél számára, és nem tárolja el. Ez az adatvédelmet is szolgálja, mivel ha meggondolnánk magunkat egy üzenet elküldése után, akkor biztosak lehetünk abban, hogy senki nem láthatja.
2. Visszavonás saját magunknál (Eltávolítás csak nálad)
Ez a funkció lehetővé teszi, hogy az üzenetet csak a saját Messenger-felületünkről távolítsuk el, miközben a másik fél számára továbbra is elérhető marad. Ez egy jó lehetőség akkor, ha például rendet szeretnénk tenni a beszélgetéseink között, vagy ha egy üzenetre már nincs szükségünk. (Vagy ha titkolózni szeretnénk, beszélgetéseket manipulálni egy harmadik fél előtt. :D) Az üzenet helyén nem fog semmilyen jelzés, sem felirat megjelenni a mi oldalunkon, hanem teljesen el lesz távolítva az adott szöveg. Ez a funkció gyakran keveredik a mindkét fél számára történő visszavonással, és sokan azt gondolhatják, hogy ezzel az üzenet a másik félnél is eltűnik.
Ha ezt a lehetőséget választjuk, a másik félnél az üzenet változatlan formában megmarad, és ő továbbra is látni fogja a szövegünket. A gyakorlatban tehát ha Te saját magadnál visszavontad az üzenetet, akkor utólag sem tudod megtekinteni, de a másik fél képes arra, hogy bármikor visszaolvassa, amit írtál. Ebben az esetben nem törlésről van szó, hanem csak a mi üzenetfolyamunkból való eltávolításról.
Milyen típusai vannak a visszavont üzeneteknek?
A fentiekben már bemutattuk a két alapvető típust, de érdemes kicsit részletesebben is kitérni a különbségekre.
1. „Visszavonás mindenkinek” (Remove for everyone)
- Funkció: Ez a lehetőség a Messenger azon funkciója, amellyel nem csupán a saját felületünkről, hanem a másik félnél is eltávolítjuk az elküldött üzenetet.
- Használat: A visszavonni kívánt üzeneten tartva az ujjunkat vagy az egeret (a platformtól függően) egy felugró menüben választhatjuk ki a „Visszavonás” vagy a „Törlés” opciót, majd a „Mindenkinek” lehetőséget kell kiválasztani, ha ezt a módot szeretnénk alkalmazni.
- Hatás: Az üzenet mindkét félnél eltűnik, és egy „Ezt az üzenetet visszavontad” vagy ehhez hasonló felirat jelenik meg a helyén. A Messenger nem teszi lehetővé, hogy a törölt üzenet tartalma visszaállítható legyen a felhasználó részéről.
- Adatvédelem: Ez a lehetőség a legnagyobb mértékű adatvédelmet nyújtja, mivel az üzenet valóban eltűnik a rendszerből a másik felhasználó számára is, ezzel is védve a felhasználót, hogy esetlegesen később kényelmetlen helyzetbe kerüljön.
- Időkorlát: Ez a visszavonási opció csak bizonyos időn belül érhető el az üzenet küldésétől számítva, az időkorlát a Messenger saját belátása szerint változhat.
2. „Visszavonás saját magamnak” (Remove for you)
- Funkció: Ezzel a lehetőséggel az üzenetet csak a saját felületünkről távolítjuk el, a másik felhasználónál az üzenet továbbra is megtekinthető marad.
- Használat: Ugyanúgy kell eljárnunk, mint az előző esetnél, viszont a menüben a „Törlés” opciót választva a „Csak nálad” lehetőséget kell kiválasztani, és nem a „Mindenkinél” opciót.
- Hatás: Az üzenet a mi üzenetfolyamunkból eltűnik, de a másik félnél továbbra is látható marad. Mi semmilyen módon nem tudjuk később újra megtekinteni az adott szöveget, csak abban az esetben, ha a beszélgetést egy másik felületen újraolvassuk. A mi oldalunkon nem jelenik meg jelzés arról, hogy az üzenetet eltávolítottuk.
- Adatvédelem: Ebben az esetben nem beszélhetünk adatvédelemről, hiszen a másik fél továbbra is hozzáfér az üzenethez, még akkor is, ha mi azt már a saját oldalunkról töröltük.
- Időkorlát: Ennél a lehetőségnél nincsen időkorlát, tehát az üzeneteket bármikor eltávolíthatjuk saját magunk számára.
Összefoglalás
A Messengerben elérhető visszavonási funkciók hasznosak lehetnek, de fontos megérteni, hogyan működnek. A „Mindenkinek” opció a legnagyobb védelmet nyújtja, hiszen valóban eltünteti az üzenetet mindkét félnél, míg a „Csak nálad” lehetőség csak a saját üzenetfolyamunkat érinti, a másik felhasználó továbbra is láthatja a tartalmát. Reméljük, hogy ezzel a cikkel tisztáztuk a legfontosabb kérdéseket, és mostantól tudatosabban tudjátok használni a Messenger visszavonási funkcióit.