Nádtető tudnivalók: Minden, amit tudnod kell a nádtetőről
Az emberek napról-napra egyre környezettudatosabbak, így egyre többen vágynak természetközeli otthonra, emiatt is igen népszerű manapság a nádtető.
A nád egy olyan tetőfedő anyag, amelyet nem csak a múltban használtak tetőfedésre, hanem ma ismét óriási népszerűségnek örvend. Ebben a cikkben összeszedünk mindent, amit érdemes tudni a nádtetőről: milyen pozitív, negatív tulajdonságai vannak, minek köszönheti újbóli népszerűségét.
A nádtető pozitív tulajdonságai
- Ahogy a mondás is tartja: A nádtető télen fűt, nyáron hűt. A nádtető azért lehet nagyon jó megoldás, mert télen melegen tartja a házat, nem engedi, hogy kimenjen a meleg (vagy bejöjjön a hideg – ki hogy szereti), illetve nyáron hűvösen tartja a házat.
- Nem csak hőszigetelésre nagyon jó, de hangszigetelésre is.
- Egy nádtető, megfelelő karbantartás mellett akár 30-40 évig is állja a sarat.
- Sokan úgy gondolják, hogy egy nádtető nem képes ellenállni a viharoknak, de ez nem igaz. Valójában a nádtető igenis ellenáll a viszontagságos időjárásnak, annyira, hogy még a vizet sem ereszti át.
- Nem kell félni, hogy lángra kap a tető, hiszen használhatunk villámhárítót, vízüveges permetezést, vagy lánggátló szereket, melyekkel megóvhatjuk a nádtető a gyulladástól.
- Természetes, környezetbarát anyag.
- Néhány év alatt visszahozza az árát. Ez úgy lehetséges, hogy egy nádtető rengeteg energiát takarít meg, hiszen kiváló hőszigetelő, így télen bent tartja a meleget, míg nyáron nem kell a hűtéssel (klíma) foglalkoznunk.
- Esztétikusan, természetbe illően néz ki, s a hagyománytiszteletre utal.
- A nád tömege meglepően kicsi, még tetőként funkcionálva is, annyira könnyű, hogy a nádtető nem igényel megerősítést alatta.
A nádtető negatív tulajdonságai
- 8-10 évente karban kell tartani. Ha szeretnénk, hogy 30-40 évig kibírja a nádtetőnk, akkor 8-10 évente muszáj karbantartanunk.
- Nem szabad fát ültetni a nádtető közelébe. Igaz, hogy a nádtető nem engedi át a vizet, de ettől függetlenül nem szabad túl közel ültetnünk fákat egy nádtetőhöz, hiszen a nagy esőzések után időt kell adnunk a nádtetőnek, hogy kitudjon száradni. Ebben egy túl közel ültetett fa csak hátráltatná.
- Önmagában a nádtető nem tűzálló, ezért oda kell figyelnünk arra, hogy korszerű vegyianyag kezeléssel ezt csökkentsük.