Mi az a WhatsApp? Mire lehet használni? És mire jó?
Mostanra hazánkban is egyre inkább kezd elterjedni a WhatsApp, ami első sorban annak köszönhető, hogy a Facebook 2014-ben 13.9 milliárd dollárét felvásárolta a céget. A felvásárlás előtt is nagy népszerűségnek örvendett a WhatsApp, de ezt követően a világban még inkább elkezdett terjedni a program. 2015-re a világ a legnépszerűbb üzenetküldő alkalmazása lett. Viszont könnyen lehet, hogy te még most találkoztál először ezzel az alkalmazással, így ebből a cikkből megtudhatod, hogy mi is az a WhatsApp pontosan és azt, hogy mire is használhatod.
Mi az a WhatsApp?
A WhatsApp egy ingyen letölthető üzenetküldő alkalmazás, melynek segítségével a felhasználók nem csak szöveges üzeneteket küldhetnek egymásnak, hanem képeket, hangfájlokat, videókat és dokumentumokat is. Továbbá ezen felül fel is hívhatják egymást, ezáltal ingyenesen beszélhetnek egymással. Ahhoz, hogy a WhatsApp funkcióit igénybe vegyük folyamatos adatkapcsolatra van szükségünk, amely lehet mobilinternet, WiFi vagy akár kábeles összeköttetés is. Ahhoz, hogy használni tudjuk a WhatsApp-ot telefonszámos regisztráció szükséges.
Mire jó a WhatsApp? Mire használhatom?
A WhatsApp egy azonnali üzenetküldő alkalmazás, melynek az a nagy előnye, hogy letöltés után nincs szükségünk regisztrációra, hiszen a telefonszámunk alapján azonosít minket a rendszer. A telefonunkon lévő összes névjegyet szinkronizálja az alkalmazásba, így őket az alkalmazáson keresztül is elérhetjük. Amennyiben a másik fél is rendelkezik WhatsApp-pal ingyenesen kommunikálhatunk, akár írásban, akár hanghívásban.
De nem csak szövegesen és hanghívásban beszélhetünk ismerőseinkkel, küldhetünk egymásnak képeket, videókat, dokumentumokat, hangfájlokat, matricákat.
A WhatsApp támogatja a csoportokban történő beszélgetéseket is, így létrehozhatsz akár külön csoportokat az osztálytársaid, családtagjaid számára.
Hol használhatom a WhatsApp-ot?
Természetesen mindkét óriás telefonos operációsrendszerre (Android, iOS) elérhető a WhatsApp. Ezen felül létezik még Windows-szal Mac OS-szel kompatibilis változat is, sőt még böngészőből is elérhetjük a WhatsApp-ot, ám ehhez csatlakoztatnunk kell mobil applikációs klienshez.
WhatsApp statisztikák
A legújabb statisztikák szerint, a WhatsApp ezeket a számokat produkálta 2023-ban:
- 2,7 milliárd aktív felhasználó havonta
- a 8. legtöbbször letöltött applikáció
- 60+ támogatott nyelv
- 1 milliárd elküldött üzenet naponta
- 180+ országban van jelen
- az appot használok 73%-a Androidon, míg 22%-a iOS eszközön használja a WhatsAppot
- a WhatsApp a következő országokban a legnépszerűbb: India, Brazília, Indonézia, USA
WhatsApp története: A kezdetektől a világhódításig
A WhatsApp története egy garázsban kezdődött, ahol két egykori Yahoo-alkalmazott, Jan Koum és Brian Acton elhatározta, hogy létrehoznak egy egyszerű, reklámmentes, és felhasználóbarát üzenetküldő alkalmazást. Koum, aki Ukrajnából vándorolt az Egyesült Államokba, mélyen hitte, hogy az emberek közötti kommunikáció alapvető jog, amelynek gördülékenynek és akadálymentesnek kell lennie.
2009-ben alapították meg a WhatsAppot, amely kezdetben csupán egy státuszfrissítéseket kezelő alkalmazás volt. Az ötlet az volt, hogy a felhasználók egyetlen gombnyomással jelezhessék, hogy éppen mit csinálnak – például „Elfoglalt” vagy „Dolgozom.” Azonban egy barátjuk rámutatott, hogy az app igazi potenciálja az üzenetküldésben rejlik, így 2010-re a WhatsApp már egy teljes értékű chatplatformmá fejlődött.
Az áttörés az egyszerűségben és a minimalizmusban rejlett. Amíg más alkalmazások túlzsúfolt felületekkel és reklámokkal próbálták megnyerni a felhasználókat, a WhatsApp az adataik biztonságára és a könnyű használatra helyezte a hangsúlyt. Ezen kívül a platform a hagyományos SMS-eknél olcsóbb alternatívát kínált, mivel internetkapcsolatot használva bármelyik országban működött.
A siker gyorsan jött: 2013-ra már 200 millió aktív felhasználója volt, ami vonzóvá tette a nagy techcégek számára. Végül 2014-ben a Facebook 19 milliárd dollárért felvásárolta a WhatsAppot, amely a technológiai iparág egyik legnagyobb üzleteként vonult be a történelembe. Az üzletkötés után sem veszített a WhatsApp népszerűségéből, sőt, tovább bővült: bevezette a titkosított üzenetküldést, hang- és videohívásokat, valamint a csoportos kommunikációt is.
Ma a WhatsApp több mint 2 milliárd aktív felhasználóval rendelkezik, és világszerte meghatározó szereplője a kommunikációs alkalmazások piacának. Az alkalmazás hű maradt eredeti céljához, és továbbra is az egyszerűség, a gyorsaság, valamint az adatvédelem iránti elkötelezettsége miatt népszerű. Ez az alázatos kezdetekből induló történet a technológiai innováció és a felhasználói igények pontos megértésének sikertörténete.